На головну

Нормативна база                              Мапа сайту

 
 травня 2022 
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 
Пошук
Розширений пошук»
 

 
і

                                  МЛИНІВСЬКА РАЙОННА ДЕРЖАВНА АДМІНІСТРАЦІЇ

                            

             35100 смт Млинів, вул. Народна, 1,  тел.факс (03659)6-45-85, e-mail: mlunrda@rv.gov.ua

і
Історична довідка Млинівщини


ІСТРИЧНА ДОВІДКА МЛИНІВЩИНИ

 

Містечко Млинів відоме ще з початку XVI ст. У 1508 році поселення було подароване польським королем  Сигізмундом І Старим кременецькому наміснику Якову Монтовтовичу. Від його нащадків Млинів перейшов у власність роду князів Вишневецьких, а в 1566 році став частиною маєтків графів Ходкевичів.

Саме завдяки цій великій магнатській родині Млинів отримав славу одного з найчарівніших куточків Волині. Період розквіту розпочався наприкінці XVIII ст., коли графиня Людвіка Ходкевич, вдова жмудського старости, після смерті чоловіка – Яна Миколая, вирішила змінити місце своєї резиденції. Залишила Чорнобиль – попередню садибу, а новим місцем проживання вибрала Млинів. Звідси було ближче до Варшави і головних комунікаційних шляхів. У 1785 році на околиці Млинова, на високому березі Ікви, розпочалося формування величного палацово-паркового ансамблю.

До виконання проекту був запрошений Ефраїм Шрегер – королівський архітектор при дворі польського короля Станіслава Августа. Зодчий, що уособлював собою епоху Просвітництва і, одночасно, класицистичний напрям в польській архітектурі, перебував в той час на вершині творчого олімпу. Керівництво будівельними роботами (зведення палацового корпусу та окремих паркових споруд) у млинівській резиденції здійснював архітектор Леопольд Шлегель. Навколо палацу був закладений і впорядкований парк визначним ірландським садівником, паркобудівничим Діонісієм Міклером.

Роботи на будові тривали довго – остаточно викінчив резиденцію наступний власник Млинова, син Людвіки, Олександр Ходкевич.

Всі, хто будь-коли побував у Млинові, з приємністю відзначають чудовий природний ландшафт, в якому розміщене містечко. Ходкевичі ж на території маєтку додали до нього ще й рукотворну красу, і зрозуміло, що така природна оздоба могла живити думку графа Олександра, мудрої та освіченої людини. Сенатор-каштелян Королівства Польського, член Тимчасового уряду Литви у 1812 році, бригадний генерал, а також письменник, науковець, член Товариства Приятелів Наук у Варшаві, Почесний член Віленського університету, рільничого і гальванічного товариств у Парижі, товариства мінералології в Женеві та Петербурзі, а ще – мистецтвознавець і меценат.

Цей перелік вказує на те, що у Млинові проживав один з найпрогресивніших політичних і громадських діячів свого часу. Про це свідчить і дружба О.Ходкевича з видатним діячем польського національно-визвольного руху Тадеушем Костюшком, який бував у Млинові в 1794 році.

Після смерті батька млинівське володіння дісталось Мечиславу. Останній передав його найстаршому сину Кшиштофу, який став останнім з Ходкевичів володарем Млинова. Наступні дослідження роду інформують про те, що нині нащадки родини Ходкевичів проживають в Польщі.

У флігелі палацу родини Ходкевичів нині розміщений Млинівський районний краєзнавчий музей, який по праву вважається візитною карткою селища. Він заснований як відділ рівненського краєзнавчого музею у 1975 р., а у 1992 р. став районним краєзнавчим музеєм. Палац Ходкевичів є архітектурною пам’яткою державного значення, реєстраційний номер 612 – Н, знаходиться за адресою : смт. Млинів, вул. І.Франка, 1б.

Колекції музею, які представлені в експозиції, складаються з відділів: природи, давньої та новітньої історії, «графської» та виставкової кімнат, а також тимчасово недіючої меморіальної кімнати письменника В.Поліщука.

Матеріали відділу природи, що розміщені у двох залах, розповідають про природу Млинівщини, знайомлять із рельєфом та геологічною будовою, розвитком життя на Землі, кліматом, водними ресурсами, багатою фауною та флорою, їх охороною.

Відділ давньої історії нашого краю представлений пам’ятками від найдавніших часів до початку ХХ ст., займає площу одного з найбільших залів першого поверху музею. Тут є комплекс археологічних знахідок Муравицького городища, археологічної державної пам’ятки Х-ХІІ ст. Діарама етнографічного куточка, ужиткові речі побуту, одяг – висвітлюють соціально-економічне життя краян кінця ХІХ – початку ХХ ст. Окрема кімната – «Графська» розповідає про історію родини Ходкевичів.

Млинівський районний краєзнавчий музей є визначним науковим і культурним осередком району, справжньою скарбницею духовності, який дбайливо зберігає і популяризує пам’ятки минулого для широкого загалу.  Завдяки розташуванню у приміщенні флігеля палацу та завдяки славній історії родини Ходкевичів, музей приваблює до себе відвідувачів. Містичні історії про «привидів» млинівського палацу неодноразово ставали обєктом зйомок телепередач. Родзинки додає той факт, що саме у млинівському палаці відбувалися зйомки художнього фільму «Сліпий музикант» у 1960 році.

Млинівщина багата на історію тих людей, що народилися тут, та тих, які відвідували наш край в різний час. Це Кирило Транквілон Ставровецький (р.н. невідомий –1646, родом із с. Ставрів) – відомий учений, просвітитель, друкар. Данило Братковський (1643-1702рр.,), який народився у с. Свищів – відомий український поет, громадський діяч, борець за соціальне і національне визволення українського народу.  У 1794 році на території району побувава видатний діяч польського національно-визвольного руху Тадеуш Костюшко. В 70-х роках  XIX століття – єврейський просвітитель Аарон Перлов, який похоронений в смт.Млинів.  У 1881 році – українська письменниця Леся Українка зі своєю матір’ю поетесою Оленою Пчілкою. В 1915 році – чеський письменник-сатирик Ярослав Гашек, автор відомого твору «Пригоди бравого солдата Швейка», перебував біля села Хорупань. У селі Чеські Новини народився Володимир Лібовицький (1906-1984рр.) – всесвітньовідомий балетмейстер, режисер і хореограф.

На території  Млинівського району на обліку знаходиться 63 пам’ятки історії, 2 – монументального мистецтва, 7 пам’яток архітектури  місцевого значення та 3 пам’ятки архітектури національного значення (Флігель палацу Ходкевичів, Свято-Покровська церква смт.Млинів та дзвіниця Свято-Покровської церкви).

Також можна сказати, що Млинівщина – екологічно чистий, рекреаційно­туристичний регіон України із збереженими та примноженими унікальною природою, самобутньою культурою, історико­-архітектурною спадщиною.

Недалеко від Млинова розташовані об'єкти природно­заповідного фонду ­ урочище «Хвороща» – ботанічна пам'ятка природи загальнодержавного значення в Україні, гідрологічні заказники «М’ятин» і «Добрятин».

На північній околиці Млинова, на правому березі Ікви археологами виявлено  сліди майстерні крем'яних знарядь, а також залишки давньоруського міста Муравиці (Моравиці), згаданого в літопису за 1149 рік.

Городище літописного міста Муравиця є пам’яткої археології державного значення (епоха бронзи, стжижовська культура, Київська Русь). Також пам’ятками археології державного значення в Млинівському районі є:  Городище і селище (Київська Русь) с. Острожець, городище і селище (Київська Русь) с. Посників.

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Реєстрація
Логін
Пароль
Реєстрація
Опитування


 

 

 

 
 
 
 
 
Запитання | Адміністратор
Інформаційний супровід: pressa1@rv.gov.ua Тех. підтримка: forweb@rv.gov.ua  ©  Рівненська обласна державна адміністрація
Безкоштовна гаряча лінія ГО «Донбас SОS»

Майбутня професія - ЗАХИСНИК ВІТЧИЗНИ

Млинівський районний військовий комісаріат проводить відбір кандидатів на навчання у вищих військових навчальних закладах (ВВНЗ)....